Kategorie

Przekaźnik jest elektromagnetycznym przełącznikiem sterowanym przez stosunkowo mały prąd elektryczny, który może włączać i wyłączać znacznie większy prąd (napięcie) elektryczny. Dodatkowo odseparowana (oddzielone) jest sekcja sterowania od sekcji przełączania, do której bezpośrednio podłączone jest obciążenie elektryczne.
Podstawowy podział przekaźników wynika z zastosowanego „wyzwalacza” przełączającego obwód z obciążeniem.
Jeśli napięcie wejściowe przyłożone do cewki powoduje przełączenie zwory za sprawą siły elektromagnetycznej to mamy do czynienia z przekaźnikiem elektromechanicznym, taki typ przekaźników możemy znaleźć m.in. w dziale Przekaźniki przemysłowe.
Drugi typ to przekaźników to półprzewodnikowe, w których elementem przełączającym są tyrystory, triaki lub tranzystory.
W naszej ofercie podzieliliśmy również przekaźniki ze względu na rodzaj elementu (np. Sondy) inicjującego zmianę stanu układu z obciążeniem (np: Przekaźnik kontroli poziomu cieczy , Przekaźnik kontroli temperatury silnika) oraz ich z przeznaczenie (np. Przekaźnik bezpieczeństwa)
Przekaźniki są ważnym elementem w dzisiejszych procesach przemysłowych i automatyce budynku.
Najprościej przekaźnikiem można nazwać przełącznik sterowany elektrycznie. Sterowanie to odbywa się przez podanie zasilania na cewkę, co umożliwia przełączanie styku lub styków. W zależności od tego czy styk roboczy jest rozwarty czy zwarty, przekaźnik może być zwierny, rozwierny lub przełączający. Wśród wielu typów przekaźników można wymienić przekaźniki: elektromagnetyczne, monostabilne, bistabilne, statyczne, czasowe, priorytetowe, bezpieczeństwa i inne.
Wśród zalet przekaźników można wymienić: brak części ruchomych, pracują całkowicie bezgłośnie, brak łuku elektrycznego przy operacji przełączania, która odbywa się wewnątrz materiału półprzewodnikowego, zdolność załączania wysokich prądów rozruchowych, wysoka trwałość i niezawodność działania, wysoka odporność na wstrząsy, wibracje, zanieczyszczenia, brak zakłóceń elektromagnetycznych dzięki całkowicie elektronicznemu sterowaniu, duża szybkość działania i wysoka częstotliwość pracy, mała moc potrzebna do wysterowania przekaźnika.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium