Kategorie

Modułowa aparatura elektryczna dzięki kompaktowej obudowie i szerokim zakresie parametrów, które charakteryzują daną grupę urządzeń np. znamionowy prąd zwarciowy, znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej oraz przemyśle. Aparaturę modułową możemy zabudować na szynie montażowej np. TH35 w rozdzielnicy modułowej lub specjalnych blokach w dużych obudowach. Dzięki maskownicy, która osłania styki aparatów modułowych mamy zapewnioną ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym użytkowników czy obsługi rozdzielnic wyposażonych w aparaturę modułową. Ochrona instalacji w budynku mieszkalnym nie jest możliwa bez zastosowania podstawowych zabezpieczeń jakimi są wyłączniki nadprądowe oraz dodatkowego zabezpieczenia w postaci wyłączników różnicowoprądowych. Oba te zabezpieczenia możemy także znaleźć w zespolonej obudowie jako wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym. Sterowanie oświetleniem ułatwią nam automaty schodowe, przekaźniki bistabilne, ściemniacze czy zegary sterujące czasowe i astronomiczne. W wykonaniu modułowym możemy również znaleźć wyłączniki silnikowe, styczniki czy rozłączniki bezpiecznikowe.

Aparatura modułowa to szereg urządzeń odpowiadających za ochronę, integrację, kontrolę, sygnalizację, sterowanie czy pomiar energii elektrycznej. Wykorzystuje się je zarówno w instalacjach tworzonych na potrzeby mieszkań, czy domów jednorodzinnych, jak i budynków przemysłowych oraz komercyjnych. Zaletą aparatury modułowej jest z pewnością fakt, że można ją instalować nie tylko na szynie montażowej (np. TH35), ale również w rozdzielnicy modułowej lub specjalnych blokach w dużych obudowach. Maskownica osłaniająca styki aparatów modułowych zapewnia natomiast ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym, co sprawia, że tego typu rozwiązania, są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych.

Czym jest aparatura modułowa?

Aparatura modułowa to jak już wspomniano różnego rodzaju urządzenia, które stosowane są w celu zapewnienia bezpieczeństwa instalacji elektrycznej znajdującej się w danym budynku. Istotne jest jednak także to, że urządzenia te pozwalają sprawować kontrolę nad instalacją, co przekłada się nie tylko na jej sprawność, ale także bezpieczeństwo osób, które ją użytkują. Jakie urządzenia wchodzą w skład aparatury modułowej? Otóż, warto wyraźnie podkreślić, że w formie modułowej dostępna jest szeroka gama zabezpieczeń, które można dopasować do specyfiki danej instalacji. Są to m.in. wyłączniki nadprądowe, które przerywają ciągłość obwodu w sytuacji, gdy płynący w nim prąd przekracza bezpieczną wartość, czy wyłączniki różnicowoprądowe, które automatycznie rozłączają obwód w przypadku wystąpienia braku równości pomiędzy prądem elektrycznym wypływającym z obwodu, a takim, który do niego napływa. Poza tym wśród aparatury modułowej można znaleźć gniazda, różnego rodzaju wyłączniki, przekaźniki, czy bezpieczniki.

Rodzaje aparatury modułowej

Aparatura modułowa to urządzenia elektryczne, które klasyfikuje się z reguły na podstawie roli, którą pełnią one w instalacji elektrycznej. Pozwala to wyróżnić:

 

  • aparaturę modułową zabezpieczającą,która zabezpiecza instalację oraz podłączone do niej urządzenia m.in. przed przepięciami, zwarciami, czy przeciążeniami. Przykładem mogą być wyłączniki nadprądowe, czy ograniczniki przepięć;
  • aparaturę modułową pomiarową, do której zalicza się m.in. mierniki, liczniki, czy analizatory sieci;
  • aparaturę modułową łączeniową i sygnalizacyjną, która odpowiada za załączanie i wyłączanie obwodów, a także sygnalizowaniem ich stanu. Przykładem mogą być różnego rodzaju przełączniki i rozłączniki;
  • aparaturę modułową sterowniczą, która pozwala automatycznie sterować instalacją. Przykładem mogą być wyłączniki zmierzchowe, czy regulatory oświetlenia;
  • zasilacze modułowe i transformatory, których podstawową funkcją jest obniżanie napięcia zasilania do wartości bezpiecznej i wymaganej w danym punkcie instalacji.

 

Zalety aparatury modułowej

Aparatura modułowa to rozwiązania, które wykorzystywane są obecnie praktycznie we wszystkich domowych instalacjach elektrycznych. Wynika to przede wszystkim z ich zalet, do których należy zaliczyć między innymi:

  • łatwy i szybki montaż, który jest efektem standaryzacji rozmiaru wyłączników oraz zastosowania znormalizowanej szyny montażowej DIN 35 mm;
  • możliwość umieszczenia wszystkich elementów w rozdzielnicy, co sprawia, że wszystkie urządzenia modułowe znajdują się w jednym miejscu, zajmując jednocześnie niewielką ilość miejsca;
  • wykonanie wszystkich elementów w jednakowym designie, co gwarantuje wysoką estetykę;
  • duży wybór rozwiązań, dzięki czemu poszczególne elementy można dobrać nie tylko do własnych potrzeb, ale również specyfiki danej instalacji;
  • możliwość zastosowania dla pełnego zakresu prądów znamionowych;
  • bezpieczeństwo instalacji, zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i instalatora;
  • prosty sposób wymiany uszkodzonych aparatów modułowych, dzięki kompatybilnym elementom - nie trzeba wymieniać całego sprzętu.

Jak dobrać aparaturę modułową?

Dobór aparatury modułowej wymaga wzięcia pod uwagę parametrów oraz rodzaju tworzonej instalacji, co zapewni jej maksymalną wydajność oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jest on zatem dokonywany indywidualnie, a wybierając konkretne urządzenia warto kierować się:

  • standardem wykonania, co wynika z faktu, że aparatura modułowa musi spełniać normy, które obowiązują w stosunku do instalacji domowych, czy przemysłowych;
  • wytrzymałością, którą gwarantują właściwie dobrane parametry aparatów modułowych;
  • zakresem dostępnych typów aparatów, co pozwoli dobrać zabezpieczenia pasujące do parametrów danej instalacji;
  • funkcjonalnością, co umożliwi rozbudowanie instalacji elektrycznej w przyszłości.

Aparatura modułowa – sprawdź co znajdziesz w sklepie zpradem.pl

Aparatura modułowa to z pewnością jedna z najważniejszych, a zarazem najszerszych kategorii produktowych w sklepie zpradem.pl. To właśnie w niej znajdziesz nie tylko wyłącznik nadprądowy, czy wyłącznik różnicowoprądowy, ale również gniazda modułowe, automaty schodowe, przekaźniki bistabilne, ściemniacze czy zegary sterujące czasowe i astronomiczne. W formie aparatury modułowej dostępne są także wyłączniki selektywnetaryfowe, silnikowe, styczniki czy rozłączniki bezpiecznikowe. Zaletą tego typu urządzeń jest nie tylko prosty montaż, ale łatwy dostęp, czy konserwacja. Warto bowiem mieć świadomość, że w przypadku usterki jakiegokolwiek elementu instalacji modułowej wystarczy jedynie wypiąć wadliwy moduł i wymienić go na nowy.

Dlaczego warto kupić aparaturę modułową właśnie w naszym sklepie? Przede wszystkim dlatego, że w naszej ofercie znajdują się wyłącznie produkty renomowanych producentów, czego przykładem może być aparatura modułowa Eaton, Schneider, Siemens, czy Hager. Oferujemy także rozwiązania modułowe ETI , F&F czy Finder, które dostępne są zarówno w sprzedaży, hurtowej, jak i detalicznej. Naszym klientom oferujemy nie tylko atrakcyjne ceny, ale również fachowe doradztwo w zakresie doboru oraz montażu urządzeń. W efekcie można mieć pewność, że elementy instalacji będą do siebie optymalnie pasowały, a ona sama będzie nie tylko bezpieczna, ale także wydajna i wytrzymała.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatury modułowej? Poza oczywistą kwestią jaką jest dopasowanie parametrów konkretnych rozwiązań istotna jest przede wszystkim jakość wykonania urządzeń, co przekłada się na bezpieczeństwo ich użytkowania. Dlatego też oferujemy wyłącznie najwyższej jakości produkty, które posiadają odpowiednie certyfikaty potwierdzające zgodność z określonymi normami. W tym miejscu warto podkreślić, że jakość jest istotna nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania konkretnych urządzeń, ale również ze względu na żywotność aparatury modułowej. Urządzenia renomowanych producentów mogą bowiem działać bezawaryjnie przez długie lata, co gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
\
Sklep internetowy Shoper Premium