Kategorie
Promocje
Wyłącznik nadprądowy 1P C 16A 6kA AC CLS6-C16-DP 270352_MK
Wyłącznik nadprądowy 1P C 16A 6kA AC CLS6-C16-DP 270352_MK

13,00 zł

Cena regularna: 17,00 zł

szt.
Wyłącznik nadprądowy 3P C 16A 6kA AC CLS6-C16/3-DP 270420_MK
Wyłącznik nadprądowy 3P C 16A 6kA AC CLS6-C16/3-DP 270420_MK

50,00 zł

Cena regularna: 61,00 zł

szt.
Wyłącznik nadprądowy 1P C 20A 6kA AC CLS6-C20-DP 270353_MK
Wyłącznik nadprądowy 1P C 20A 6kA AC CLS6-C20-DP 270353_MK

14,00 zł

Cena regularna: 17,00 zł

szt.
Cedar Gniazdo hermetyczne podwójne z/u 16A IP44 białe Nt-230H NT230H01_MK
Cedar Gniazdo hermetyczne podwójne z/u 16A IP44 białe Nt-230H NT230H01_MK

37,00 zł

Cena regularna: 46,00 zł

szt.

Wyłączniki nożne nazywane potocznie pedałami to rozwiązania stosowane nie tylko w pojazdach mechanicznych, ale także maszynach stacjonarnych. Wykorzystuje się je bowiem wszędzie tam, gdzie sterowanie przy pomocy rąk jest niemożliwe lub niewygodne, a przełącznik nożny pozwala uruchomić lub zatrzymać maszynę, w zależności od aktualnych potrzeb.

Czym są wyłączniki nożne?

Jak już wspomniano wyłączniki nożne to przełączniki o różnorodnym zastosowaniu, które sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie można zastosować sterowanie ręcznego lub byłoby ono nieefektywne. Wyłącznik nożny pozwala bowiem niemal natychmiastowo zatrzymać maszynę, co może być istotne z uwagi na bezpieczeństwo jej operatora, czy prawidłowy przebieg procesu produkcyjnego. W efekcie wyłączniki podłogowe cieszą się dużą popularnością, co wynika z faktu, że instalowane są nie tylko w różnego rodzaju maszynach, ale także w ciągach produkcyjnych.

Jak działa włącznik nożny?

Wyłącznik prądu nożny to typ przełącznika, w przypadku którego wciśnięcie pedału powoduje uruchomienie bądź zatrzymanie maszyny, co jest możliwe otwarciu bądź zamknięciu obwodu. Ich sposób działania jest bardzo prosty, podobnie jak budowa, ponieważ wyłącznik posiada dwa kluczowe elementy, a mianowicie pedał oraz zestyki. To właśnie one pod wpływem naciśnięcia pedału zamykają się lub otwierają, czego efektem jest start bądź zatrzymanie pracy maszyny, czy linii produkcyjnej. Niektóre modele wyłączników nożnych posiadają także wbudowany wyłącznik bezpieczeństwa, który pozwala zresetować przełącznik. Dopiero wówczas możliwe będzie ponowne uruchomienie maszyny.

Rodzaje wyłączników nożnych

Wyłączniki nożne to rozwiązania, które są popularne nie tylko ze względu na prosty, a zarazem skuteczny sposób działania, ale również możliwość wykorzystania w wielu zastosowaniach. Jest to efektem różnorodności tego typu przełączników, wśród których wyróżnić można:

 • wyłącznik nożny pojedynczy;
 • wyłącznik nożny podwójny;
 • wyłącznik nożny potrójny;
 • wyłącznik nożny z osłoną (pojedynczy, podwójny lub potrójny);
 • wyłącznik nożny dwustopniowy;
 • wyłącznik nożny z potencjometrem;
 • wyłącznik nożny z punktem oporu;
 • wyłącznik nożny z przyciskiem bezpieczeństwa;
 • wyłącznik nożny z funkcją zatrzaskową;
 • wyłącznik nożny 1 fazowy;
 • wyłącznik nożny 3 fazowy.

Wyłącznik nożny - zastosowanie

Jedną z najważniejszych zalet wyłączników nożnych jest wszechstronność ich zastosowania, ponieważ jak już wspomniano są one wykorzystywane nie tylko w różnych maszynach czy urządzeniach, ale również jako przełączniki na liniach produkcyjnych. Przykładem mogą być przede wszystkim różnego rodzaju maszyny pakujące, poligraficzne, czy prasy (m.in. krawędziowe, czy hydrauliczne). Co więcej, wykorzystać można je w każdym urządzeniu, które działa w dwóch kierunkach, a sterowanie ręczne jest w tym przypadku niemożliwe lub utrudnione. Przełączniki nożna idealnie sprawdzają się również wszędzie tam, gdzie wymagane jest umożliwienie szybkiego zatrzymania maszyny w awaryjnej sytuacji.

Jak dobrać wyłącznik nożny do maszyny?

Dobierając wyłącznik nożny do maszyny należy w pierwszej kolejności wybrać jego rodzaj, który powinien odpowiadać zastosowaniu. Przykładowo wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko niekontrolowanego naciśnięcia pedału, czy upadku na stopę pracownika obsługującego maszynę ciężkiego przedmiotu należy zastosować przełącznik z osłoną stopy. Zapewni to nie tylko odpowiedni poziom bezpieczeństwa, ale umożliwi również precyzyjne sterowanie maszyną, czy jej natychmiastowe wyłączenie w awaryjnej sytuacji. Przełącznik nożny podwójny sprawdzi się natomiast wszędzie tam, gdzie wymagana jest możliwość uruchamiania dwóch różnych funkcjonalności.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze wyłącznika nożnego do maszyny? Istotna jest przede wszystkim jakość jego wykonania, co wynika z faktu, że tego typu przełącznik narażony jest na oddziaływanie bardzo dużych sił, a co za tym idzie powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz duże obciążenia. Ważne jest zatem to, by był wykonany z wysokiej jakości komponentów, które są zgodne z odpowiednimi normami bezpieczeństwa. Przełoży się to na długą żywotność aparatury. Pod uwagę należy wziąć także kształt wyłącznika nożnego, ponieważ tego typu rozwiązania różnią się nie tylko wielkością, ale również designem. Ergonomiczny kształt zagwarantuje możliwość szybkiego reagowania, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania wyłącznika. Przy jego doborze istotny jest także stopień ochrony, który może być zgodny z normami IP54, IP65, czy nawet IP69. Wynika to z faktu, że przełączniki nożne stosowane są w maszynach, które bardzo często narażone są na działanie wilgoci, czy zapylenie, co mogłoby prowadzić do ich uszkodzenia. Czy kierować się ceną? Wiele osób to robi, czego potwierdzeniem może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: wyłącznik nożny cena. Należy jednak mieć świadomość, że najważniejsza w tym przypadku jest jakość, która gwarantuje niezawodność oraz bezpieczeństwo.

Wyłączniki nożne w sklepie elektrycznym zpradem.pl

W ofercie sklepu elektrycznego zpradem.pl dostępnych jest wiele różnych przełączników nożnych, co pozwala dopasować je do konkretnego zastosowania. Są to produkty renomowanych marek, takich jak m.in. Preventa, czy Schneider. Naszym klientom oferujemy nie tylko ogromny wybór, czy atrakcyjne ceny, ale także fachowe doradztwo z zakresie doboru rozwiązań. Co więcej, prowadzimy nie zarówno sprzedaż detaliczną, jak i hurtową, a kupując większe ilości produktów można skorzystać z atrakcyjnych zniżek, czy rabatów. Obejmuje to nie tylko wyłączniki nożne, ale również wszelkiego rodzaju aparaturę elektryczną dedykowaną do silników, maszyn, czy instalacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium