Przyciski sterownicze są elementem aparatury pulpitowej maszyn i urządzeń, ponieważ umożliwiają bezpieczne i wygodne sterowanie. Zastosowanie znajdują zarówno w prostych, jak i zaawansowanych maszynach, a także m.in. szafach sterowniczych, czy windach towarowych.

Czym są i jak działają przyciski sterownicze?

Przyciski sterujące to wyroby elektrotechniczne, które jak już wspomniano umożliwiają bezpieczne sterowanie różnego rodzaju maszynami i urządzeniami. Dostępne są w kilku podstawowych kolorach, co odpowiada poszczególnym funkcjom. Jak działają przyciski sterownicze? Otóż, włączenie przycisku powoduje załączenie lub rozłączenie prądu w danym obwodzie, co skutkuje uruchomieniem lub wyłączeniem maszyny. Co więcej, przyciski sterujące mogą sygnalizować również fakt, iż maszyna pracuje w trybie niestandardowym, np. awaryjnym.

Przyciski sterownicze, kompletne

Rodzaje przycisków sterowniczych

Przyciski elektryczne wykorzystywane w maszynach, urządzeniach, czy szafach sterowniczych można klasyfikować na różne sposoby. Najczęściej spotykany podział odnosi się do sposobu działania, co pozwala wyróżnić przycisk sterowniczy monostabilny oraz przycisk sterowniczy bistabilny. W pierwszym przypadku styk przycisku zmienia stan pod wpływem zadziałania parametru wejściowego, by po jego ustaniu powrócić do stanu pierwotnego. Przycisk sterowniczy bistabilny wymaga natomiast od operatora maszyny zarówno ręcznego włączenia obwodu, jak i jego wyłączenia poprzez kolejne użycie łącznika.

Jak jeszcze można klasyfikować przyciski sterujące? Często spotykanym sposobem podziału jest budowa, co pozwala wyróżni przyciski:

  • zabudowane (kryte) - ich budowa zapobiega przed przypadkowym włączeniem/wyłączeniem zasilania;

  • niezabudowane (wystające) - ich budowa ułatwia ich wyzwolenie, co jest istotne np. w przypadku realizacji funkcji stop, która w niektórych przypadkach wymagana jest natychmiastowo;

  • z kluczykiem, który odblokowuje możliwość korzystania z przycisku.

Poza tym przyciski sterujące można klasyfikować również ze względu na sposób montażu, co pozwala wyróżnić przycisk na szynę DIN oraz przyciski montowane w otwór pulpitowy (najczęściej fi 22 rzadziej 30mm). W obu przypadkach mogą być to zarówno przyciski sterownicze w obudowie (z korpusem metalowym lub plastikowym), jak i niezabudowane. Co więcej, przycisk sterowniczy na szynę może być również pojedynczy lub podwójny. Przycisk sterowniczy podwójny to rozwiązanie, które w najprostszej wersji umożliwia korzystanie z funkcji on/off. Inny sposób podziału przycisku sterowniczych może uwzględniać rodzaj ich styków, co pozwala wyróżnić przyciski posiadające styki:

  • normalnie otwarte (NO) - zielone;
  • normalnie zamknięte (NC) - czerwone.

Przyciski sterownicze - kolory

Jak już wspomniano kolory przycisków sterowniczych odpowiadają ich poszczególnym funkcjom. W sprzedaży dostępne są bowiem przyciski sterujące w kolorze:

  • czerwonym, które zatrzymują urządzenia (wersja z odwracanym lub odciąganym grzybkiem umożliwia zatrzymanie awaryjne);
  • zielonym, które umożliwiają start maszyny;
  • żółtym, które pozwalają uruchomić tryb odbiegający od normalnego np. serwisowy;
  • białym, czarnym lub szarym, w przypadku których nie przyporządkowano konkretnych zadań, jednak nie powinny być one wykorzystywane do obsługi powyżej wymienionych funkcji.

Jak dobrać przyciski sterujące?

Przy doborze przycisków sterujących należy wziąć pod uwagę przede wszystkim funkcje, które mają one realizować co pozwoli dobrać zdecydować, czy mają to być przyciski sterownicze monostabilne, czy bistabilne. Kolejną ważną kwestią jest właściwy dobór kolorystyki przycisków, co z pewnością ułatwi obsługę konkretnych maszyn, czy urządzeń. Co jeszcze wziąć pod uwagę? Przede wszystkim dodatkowe funkcjonalności, ponieważ dostępne są np. przyciski sterownicze podświetlane, które są zdecydowanie bardziej czytelne niż przyciski sterujące bez podświetlenia. Dodatkowo dzięki podświetlenie sygnalizuje aktywację określonej funkcji. Istotną kwestią jest także stopień ochrony, co wynika z faktu, że przyciski sterownicze wykorzystywane są bardzo często w urządzeniach, które pracują w naprawdę trudnych warunkach, czy na zewnątrz. W takiej sytuacji warto postawić na przyciski sterownicze hermetyczne, które zapewniają odpowiednie zabezpieczenie zarówno przed zapyleniem, jak i działaniem wilgoci. W efekcie prawidłowa instalacja przycisku sterowniczego gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo jego użytkowania, ale także niezawodność jego działania niezależnie od warunków.

Przyciski sterownicze w sklepie zpradem.pl

Dobierając przyciski sterujące należy kierować się nie tylko wymienionymi wyżej aspektami, ale również ich jakością, która przekłada się na niezawodność oraz wysoką wytrzymałość. W związku z tym w ofercie sklepu elektrycznego z pradem.pl znajdują się wyłącznie przyciski sterownicze renomowanych marek, takich jak między innymi Schneider (np. seria XB4, czy XB7), czy PROMET (np. przyciski NEF30). Naszym klientom oferujemy nie tylko szeroką gamę produktów, ale również atrakcyjne ceny oraz fachowe doradztwo zarówno w zakresie doboru rozwiązań do konkretnych zastosowań, jak i sposobu ich montażu. Co więcej, umożliwiamy nie tylko możliwość zakupów detalicznych, ale również hurtowych, a w przypadku kupna większej ilości produktów oferujemy dodatkowe zniżki i rabaty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium