Promocje
Ogranicznik przepięć B+C Typ 1+2 4P 12,5kA SPBT12-280/4 158331_MK
Ogranicznik przepięć B+C Typ 1+2 4P 12,5kA SPBT12-280/4 158331_MK

540,00 zł

Cena regularna: 823,00 zł

Najniższa cena: 605,00 zł
szt.

Kolumny sygnalizacyjne to urządzenia elektryczne, bez których trudno wyobrazić sobie jakikolwiek zakład produkcyjny. Priorytetem jest bowiem bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i maszyn, w związku z czym kolumny sygnalizacyjne są instalowane na maszynach produkcyjnych (sygnalizują ich pracę), w ciągach komunikacyjnych. Stosuje się je również jako elementy systemów kontroli dostępu oraz w systemach alarmowych.

Czym jest kolumna sygnalizacyjna?

Kolumna sygnalizacyjna to w większości przypadków urządzenie o konstrukcji modułowej, które tworzą moduły świetlne o różnych kolorach ułożone z reguły w orientacji pionowej. W niektórych modelach dodatkowo znajduje się również system sygnalizacji dźwiękowej, np. syrena. Źródłem światła w tego typu urządzeniach są żarówki, a nowoczesnym rozwiązaniem jest kolumna sygnalizacyjna LED. Popularność kolumn świetnych LED wynika nie tylko z wysokiej jakości, ale również energooszczędności. W tym miejscu należy podkreślić, że w sprzedaży dostępne są zarówno kolumny sygnalizacyjne ze światłem stałym, jak i obrotowym, czyli tzw. kogutem.

Zastosowanie kolumn sygnalizacyjnych

Kolumna sygnalizacyjna to urządzenie ostrzegawcze, którego zastosowanie w niektórych przypadkach wymuszają przepisy prawa. Konkretnie chodzi o dyrektywę maszynową 2006/42/WE z 2009 opublikowaną przez Ministerstwo Gospodarki, zgodnie z którą kolumny sygnalizacyjne muszą znaleźć się przy maszynach, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo wtedy, kiedy nie sprawuje się nad nimi kontroli. Istotne jest jednak to, że tego typu aparaturę elektryczną wykorzystuje się również tam, gdzie nie ma takiego ryzyka. Warto bowiem mieć świadomość, że prosta sygnalizacja świetlna jest w stanie usprawnić wykonywanie wielu procesów produkcyjnych. W efekcie kolumny sygnalizacyjne są instalowane np. przy wjeździe do magazynu, czy hali produkcyjnej, gdzie ostrzegają przed nadjeżdżającymi pojazdami.

Kolumna sygnalizacyjna - oznaczenia

Kolumny sygnalizacyjne są urządzeniami, które informują o danym zdarzeniu przede wszystkim światłem, a w przypadku niektórych modeli również dźwiękiem. Zgodnie ze wspomnianą wcześniej dyrektywą sygnał może być przekazywany przy użyciu następujących barw:

  • czerwonej – stan poważnie odbiegający od normy, informuje o awarii lub niebezpieczeństwie;
  • żółtej – ostrzeżenie o pogarszającym się stanie lub innej sytuacji wymagającej uwagi;
  • zielonej – stan normalny. To domyślny kolor poprawnie funkcjonujących maszyn;
  • niebieskiej – wskazuje na konieczność podjęcia działania, którego nie można zignorować;
  • białej – jej znaczenie zależy od wewnętrznych ustaleń danego przedsiębiorstwa.

Znajomość znaczenia poszczególnych kolorów jest bardzo ważna, ponieważ przekłada się na poziom bezpieczeństwa. Nie może zatem dziwić fakt, że wiele osób szuka tego typu informacji w Internecie, co potwierdza popularność wyszukiwania hasła: kolumna sygnalizacyjna znaczenie kolorów.

Kolumny sygnalizacyjne w sklepie Zpradem.pl

Decydując się na zakup kolumny sygnalizacyjnej należy wybrać nie tylko produkt dopasowany do potrzeb, ale również urządzenie, które będzie charakteryzowało się najwyższą jakością. W związku z tym ofercie sklepu elektrycznego zpradem.pl znajdują się wyłącznie kolumny sygnalizacyjne renomowanych producentów, takich jak Eaton, Emas, Schneider, Promet, Spamel, czy Werma. Naszym klientom oferujemy również fachowe doradztwo, co pozwoli dobrać optymalne rozwiązania, które będą odpowiadały nie tylko przepisom, ale również potrzebom. Naszym atutem są także atrakcyjne ceny, a klienci dokonujący zakupów hurtowych mogą liczyć na dodatkowe zniżki i rabaty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium