Rozdzielnica budowlana (RB) czyli popularna erbetka, to szczególny rodzaj rozdzielnicy, który może być wykorzystywany w otwartej przestrzeni. W efekcie sprawdza się nie tylko na różnego rodzaju budowach, ale także w trakcie imprez plenerowych, czy na kempingach.
Czym jest rozdzielnica budowlana?
Rozdzielnica budowlana to jak już wspomniano szczególny rodzaj rozdzielnicy elektrycznej, w związku z czym warto najpierw wyjaśnić czym jest ta druga. Otóż, rozdzielnica elektryczna to niezbędny element każdej instalacji elektrycznej. Jest to bowiem skrzynka, w której znajdują się elementy sterujące oraz chroniące poszczególne moduły układu. Rolą rozdzielni elektrycznej jak sama nazwa wskazuje jest rozdzielenie zasilania na poszczególne obwody, co pozwala kontrolować wszystkie elementy wchodzące w skład danej instalacji. Znajdują się w niej również urządzenia zabezpieczające, które umożliwiają szybko i bezpiecznie odciąć zasilanie.
W taki sam sposób działa rozdzielnica budowlana, która służy do dystrybucji energii na palcu budowy. Tego typu rozdzielnice wyposażone są w wiele różnych złączy, co jest zależne m.in. od liczby faz. Wyróżnić w tym przypadku można rozdzielnice mobilne, które można przenosić w dowolne miejsce w zależności od potrzeb, a także rozdzielnice stacjonarne. Te drugie dzielą się na rozdzielnice z fundamentem (wykorzystywane m.in. na placach budowy, czy do obsługi dużych imprez masowych) oraz rozdzielnice ścienne, które mogą być montowane również w warsztatach, czy magazynach.
Skrzynki budowlane - rodzaje
Rozdzielnice budowlane to rozwiązania, które mogą różnić się od siebie nie tylko sposobem montażu, ale również funkcjonalnością. W sprzedaży dostępne są bowiem nie tylko rozdzielnie elektryczne budowlane, ale także rozdzielnice budowlane z licznikiem. Erbetka z licznikiem poza zasilaniem odbiorników w energię elektryczną mierzy również jej zużycie, co ułatwia ewentualne rozliczanie.
Dostępne w sprzedaży rozdzielnice zewnętrzne różnią się od siebie również ilością i rodzajem gniazd, a także wbudowanymi zabezpieczeniami. W efekcie istnieje wiele różnych typów rozdzielnic budowlanych, a przykładem mogą być:
- rozdzielnice gotowe do podpięcia zasilania i pracy, bez okienka modułowego. Max 1 gniazdo siłowe oraz 2 gniazda 230V. Dostępne wersje z wyłącznikiem oraz bez wyłącznika;
- rozdzielnice z okienkiem 6 modułowym. Max 1 gniazdo siłowe i 2 gniazda 230V lub 4 gniazda 230V. Dostępne wersje gotowe do podłączenia zasilania i pracy z zabezpieczeniami, licznikiem jednofazowym lub wersje bez zabezpieczeń - do dowolnego podłączenia;
- rozdzielnice z okienkiem 13 modułowym. Max 3 gniazda siłowe oraz 5 gniazd 230V. Dostępne wersje gotowe do podłączenia zasilania i pracy z zabezpieczeniami, występują opcje z licznikami lub wersje bez zabezpieczeń - do dowolnego podłączenia;
- rozdzielnice z okienkiem 26 modułowym. Max 4 gniazda siłowe i 8 gniazd 230V. Dostępne wersje gotowe do podłączenia zasilania i pracy z zabezpieczeniami, występują opcje z licznikami lub wersje bez zabezpieczeń - do dowolnego podłączenia.
Oczywiście wymienione wyżej modele rozdzielnic budowlanych to tylko przykłady, ponieważ w sprzedaży dostępne są skrzynki siłowe zewnętrzne ze znacznie większą liczbą konfiguracji gniazd siłowych 400V oraz gniazd 230V. W efekcie bez problemu można dopasować je do indywidualnych potrzeb, a w przypadku problemów w doborze warto skorzystać z oferowanego przez nas doradztwa.
Wyposażenie rozdzielnic budowlanych
Rozdzielnice budowlane to urządzenia, które wyposażone są w szereg zabezpieczeń, czego przykładem mogą być wyłączniki nadprądowe, różnicowoprądowe, czy ograniczniki przepięć. To właśnie one chronią instalację oraz podpięte do niej odbiorniki przed przepięciami, czy zbyt dużym napięciem, które mogłoby doprowadzić do przeciążenia. W użytku prywatnym (np. na działce) wystarczy z reguły zwykła rozdzielnica zewnętrzna z wyłącznikami nadprądowymi i gniazdami 230V. Chcąc jednak korzystać z bardziej obciążających urządzeń warto rozważyć zakup rozdzielnicy wyposażonej w inny typ gniazd, np. 32A 5P czy 16A 5P. Dobrym rozwiązaniem może być również rozdzielnica budowlana zewnętrzna z wyłącznikiem, co nie tylko ułatwi korzystanie z niej, ale zapewni również dodatkową ochronę. Istotne jest także to, że mogą to być zarówno rozdzielnice z wyłącznikami 0-1, jak i L-P, co pozwala dopasować rodzaj erbetki do specyfiki jej użytkowania, czy wymagań podłączanych do niej sprzętów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozdzielnicy budowlanej?
Najważniejszą kwestią przy wyborze rozdzielnicy budowlanej jest oczywiście liczba i rodzaj dostępnych gniazd, co wynika z faktu, że im będzie ich więcej, tym większe będą możliwości. Bardzo ważny jest także rodzaj rozdzielnicy, ponieważ jak już wspomniano w sprzedaży dostępne są zarówno standardowe skrzynki budowlane, jak i erbetki z licznikiem. Co jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie? Z pewnością materiał, z którego została wykonana rozdzielnica, ponieważ przekłada się to na jej wytrzymałość. Istotna jest także klasa szczelności, ponieważ w większości przypadków rozdzielnica budowlana narażona jest zarówno na działanie wilgoci, jak i różnego rodzaju zanieczyszczenia. Poza tym ważna jest odporność na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ ryzyko ich wystąpienia w warunkach budowlanych jest z reguły wysokie.
Rozdzielnice budowlane w sklepie zpradem.pl
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozdzielnicy budowlanej? Przede wszystkim na jej jakość, co przekłada się nie tylko na trwałość, ale również bezpieczeństwo użytkowania. Bardzo ważna jest także zgodność z obowiązującymi normami, czyli PN-EN 60439-1:2003+A1:2006 oraz EN 60439-1:1999+A1:2004. W związku z tym w naszej ofercie znajdują się wyłącznie skrzynki budowlane renomowanych producentów, które posiadają odpowiednie certyfikaty potwierdzające ich jakość. Przykładem mogą być firmy ELEKTRO-PLAST, PCE, czy Schneider Electric. Naszym klientom oferujemy również fachowe doradztwo w zakresie doboru rozdzielnic, a także możliwość sprzedaży detalicznej oraz hurtowej.