Gniazda i wtyczki siłowe funkcjonujące w języku potocznym jako gniazda trójfazowe (wtyczki) to aparatura wykorzystywana w instalacjach prądu trójfazowego, która dostarcza prąd o napięciu 400V. W efekcie gniazda siłowe sprawdzają się nie tylko w zastosowaniach przemysłowych, ale również użytku domowym.

Czym charakteryzują się wtyczki i gniazda siłowe?

Gniazda i wtyczki siłowe to jak już wspomniano rodzaj osprzętu wykorzystywany wyłącznie w trójfazowych instalacjach elektrycznych. Od tradycyjnych gniazd i wtyczek wykorzystywanych w instalacjach jednofazowych różni je nie tylko wygląd, ale również sposób montażu. Gniazda trójfazowe jak sama nazwa wskazuje zasilane są jednocześnie ze wszystkich 3 faz, a równomierne rozłożenie obciążenia na 3 fazy sprawia, że instalacja nie jest przeciążona. Co jeszcze warto wiedzieć o gniazdach siłowych? Istotne jest przede wszystkim to, że w standardowej wersji posiadają otwory na wtyki siłowe na pięć bolców, jednak zainstalować można także gniazdo siłowe na 4 bolce. Co więcej, decydując się na nie można korzystać także z urządzeń posiadający 5-bolcowe wtyki, a umożliwia to dedykowana przejściówka siły z 4 na 5 bolców.

Zastosowanie osprzętu siłowego

Jak już wspomniano wtyczki i gniazda siłowe to osprzęt elektryczny, który jest wykorzystywany w instalacjach o napięciu 400V. Zasilają one urządzenia, które pobierają większe ilości mocy, co sprawdza się zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i w użytku domowym. Co więcej, warto również wiedzieć, że gniazdo 400V to rozwiązanie wykorzystywane nie tylko w warsztacie, czy do zasilania betoniarki, ale jest wymagane również do podłączenia innych urządzeń, które zużywają większe ilości energii.

Rodzaje gniazd siłowych

Gniazda siłowe to osprzęt elektryczny który dzieli się nie tylko na urządzenia 4 i 5 PIN-owe (bolcowe). Podstawowy podział obejmuje bowiem gniazda trójfazowe stałe oraz przenośne. Gniazdo 3 fazowe stałe to osprzęt w wersji podtynkowej oraz natynkowej. Natynkowe instalowane są bezpośrednio na tynku, a decydując się na gniazdo siłowe podtynkowe montuje się kołnierzem, dzięki czemu tył znajduje się za tablicą (frontem) gniazda. W przypadku rozwiązań natynkowych zastosować można również gniazdo siłowe z wyłącznikiem, który znajduje się bezpośrednio na obudowie gniazda. Gniazda siłowe mogą występować również w wersji przenośnej, a tego typu rozwiązania wykorzystuje się przede wszystkim na placach budowy (podłączając do tablic elektrycznych), czy w warsztatach przemysłowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gniazda siłowego?

Wybierając gniazdo siłowe pod uwagę należy wziąć kilka istotnych kwestii, wśród których z pewnością najważniejszy jest jego rodzaj. Określając więc, czy ma to być gniazdo siłowe stałe, czy przenośne można skupić się na dodatkowych kwestiach. W przypadku gniazda stałego istotny staje się sposób montażu, ponieważ dostępne jest zarówno gniazdo siłowe 400V podtynkowe (zatablicowe), jak i gniazdo natynkowe, które montuje się bezpośrednio na ścianie. W tym drugim przypadku można wybrać osprzęt z wyłącznikiem lub bez wyłącznika, co pozwala dopasować rozwiązanie do potrzeb oraz zwiększyć komfort korzystania. Co więcej, postawić można także na gniazdo siłowe podwójne, co pozwoli podłączyć dwa urządzenia jednocześnie.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze gniazda siłowego? Ważną kwestią jest bez wątpienia typ gniazda, ponieważ w sprzedaży dostępny jest zarówno osprzęt standardowy (5 bolców), jak i gniazda 4-PIN-owe. Przy wyborze warto zatem wziąć pod uwagę to, jakie urządzenia będą zasilane przez gniazdo 400V, co sprawi, że wtyczki trójfazowe będą do niego pasowały. Pozostając przy parametrach gniazd siłowych istotne jest także natężenie obsługiwanego prądu, ponieważ wybrać można zarówno gniazdo siłowe 16A, jak i gniazdo siłowe 32A, czy nawet 125A, które jest dedykowane do mocniejszych instalacji. W obu przypadkach ważnym aspektem jest klasa szczelności osprzętu siłowego, co wynika z faktu, że często jest on instalowany na zewnątrz budynków lub w garażach, czy warsztatach. W efekcie zalecanym rozwiązaniem jest gniazdo IP67, które jest całkowicie pyłoszczelne oraz zabezpiecza przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie (30 min na głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85 m).

Wtyczki i gniazda siłowe w sklepie zpradem.pl

Czym jeszcze kierować się przy wyborze osprzętu siłowego? Przede wszystkim jakością urządzeń, dlatego też w ofercie sklepu elektrycznego zpradem.pl znajduje się wyłącznie aparatura renomowanych marek. Przykładem może być gniazdo PCE, czy Mennekes, ponieważ są to firmy, które gwarantują nie tylko najwyższą jakość, ale również szeroki wybór rozwiązań, wśród których znajdują się nie tylko gniazda 400V, ale również gniazda i wtyczki na 230V 3P (niebieskie). Nasi klienci mogą je kupić w niezwykle atrakcyjnych cenach, niezależnie od tego, czy są to zakupy detaliczne, czy hurtowe. Co więcej, oferujemy nie tylko sprzedaż osprzętu siłowego, ale również doradztwo w zakresie doboru konkretnych rozwiązań, czy sposobu montażu gniazd trójfazowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium