Łączniki instalacyjne to obok gniazd elektrycznych podstawowy element każdej instalacji elektrycznej. Są to bowiem urządzenia, które odpowiadają przede wszystkim za włączanie oraz wyłączanie oświetlenia w instalacjach niskonapięciowych.

Czym są łączniki instalacyjne?

Jak już wspomniano łączniki instalacyjne to jedne z najprostszych elementów instalacji elektrycznej, które umożliwiają włączanie i wyłączanie prądu. Są one wykorzystywane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych, a dzięki odpowiedniemu stopniowi ochrony mogą być stosowane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. W tym miejscu należy również podkreślić, że jako łącznik instalacyjny traktowany jest nie tylko wyłącznik oświetlenia, ale również przycisk dzwonkowy, czy łącznik żaluzjowy, którym można obsługiwać np. rolety zewnętrzne.

Rodzaje łączników instalacyjnych

Łączniki instalacyjne klasyfikowane są według różnych kryteriów, a do najważniejszych należy zaliczyć typ mechanizmu regulującego położenie styków, które są odpowiedzialne za włączanie i wyłączanie prądu. Wyróżnić w tym przypadku można łączniki dźwigowe, pokrętne oraz klawiszowe, a zdecydowanie najpopularniejsze są te ostatnie. To właśnie łączniki przyciskowe stosowane są bowiem w domowych instalacjach.

Podziału można dokonać również uwzględniając miejsce montażu oraz typ sterowanego urządzenia, co pozwala wyróżnić:

  • łączniki dzwonkowe, które montowane są przed drzwiami wejściowymi do mieszkania bądź furtką do posesji. Ich rolą jest uruchamianie dźwięku gongu;
  • łączniki schodowe, które służą do włączania i wyłączania oświetlenia na klatce schodowej, niezależnie od tego, czy używany jest przycisk znajdujący się na parterze, czy piętrze;
  • łączniki krzyżowe, które umożliwiają obsługę jednej sieci niskiego napięcia z kilku różnych miejsc;
  • łączniki żaluzjowe, które składają się z dwóch przycisków pozwalających łączyć prąd w dwóch obwodach, jednak bez możliwości równoczesnego ich działania. Wykorzystywane są jak sama nazwa wskazuje przede wszystkim do sterowania żaluzjami, czy roletami.
  • łączniki uniwersalne, które mogą zastąpić każdy z powyższych łączników instalacyjnych, a co za tym idzie być stosowane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Wyróżnić wśród nich należy:

łączniki pojedyncze, które jak sama nazwa wskazuje posiadają jeden przycisk odpowiadający za łączenie w ramach pojedynczego obwodu;

- łączniki dwubiegunowe, które posiadają jeden przycisk, jednak łączą dwa obwody. Wykorzystywane głównie do sterowania dwoma obwodami o różnych napięciach, np. 230Vi 12 V;

- łączniki świecznikowe, które posiadają co najmniej dwa przyciski. Umożliwiają włączanie i wyłączanie kilku punktów świetlnych zlokalizowanych w jednym miejscu, np. w żyrandolu. W tym przypadku każda grupa źródeł światła sterowana jest innym przyciskiem.

Ostatnim kryterium podziału łączników instalacyjnych jest sposób ich działania, co pozwala wyróżnić łączniki monostabilne oraz bistabilne. Te pierwsze działają w sposób impulsowy, co oznacza, że wbudowana sprężyna po przyciśnięciu samoczynnie odbija, a skutkiem jest rozłącznie obwodu. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem łącznika monostabilnego jest zwykły łącznik dzwonkowy. Łączniki bistabilne nie posiadają natomiast wbudowanej sprężyny, co sprawia, że działają na zasadzie przełącznika. Przycisk po wciśnięciu zostaje więc na stałe w pozycji włączonej lub wyłączonej.

Łączniki instalacyjne podtynkowe i natynkowe

Łączniki instalacyjne można podzielić również ze względu na sposób ich montażu, co pozwala wyróżnić łączniki podtynkowe oraz natynkowe. Te pierwsze stosuje się przede wszystkim w budynkach mieszkalnych i biurowych, a zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim estetyka, ponieważ tego typu łączniki są znacznie mniej widoczne na ścianie niż ich natynkowe odpowiedniki. Część obudowy znajduje się bowiem w tym przypadku w ścianie, dzięki czemu na zewnątrz wystaje wyłącznie ramka łącznika. Łącznik podtynkowy może funkcjonować także w modułach podwójnych, czy potrójnych, co sprawdza się w miejscach, w których do sieci podłączane będzie wiele odbiorników. Alternatywą dla łączników podtynkowych mogą być łączniki natynkowe, które instaluje się bezpośrednio na ścianie. Rozwiązanie to jest proste w montażu, ponieważ nie wymaga kucia ścian i doskonale sprawdza się nie tylko w pomieszczeniach gospodarczych, czy warsztatach, ale również na zewnątrz. W tym ostatnim przypadku powinien to być jednak wyłącznik natynkowy hermetyczny, który jest odporny na działanie wilgoci, a co za tym idzie może być bezpiecznie stosowany na zewnątrz. Poza tym włącznik natynkowy zewnętrzny powinien gwarantować również odpowiednią ochronę przed zapyleniem. Wyłącznik hermetyczny, niezależnie od tego, czy będzie to model natynkowy, czy podtynkowy warto zastosować także w pomieszczeniach o podwyższonej wilgoci, czego przykładem może być kuchnia, czy łazienka.

Miejsce montażu łączników instalacyjnych

Funkcjonalność łączników uzależniona jest nie tylko od ich rodzaju, ale również miejsca ich montażu. W mieszkaniach łączniki instaluje się z reguły wewnątrz pomieszczeń, jednak warto mieć świadomość, że w niektórych przypadkach montowane są na zewnątrz. Chodzi przede wszystkim o toalety, łazienki, spiżarnie, czy pozostałe pomieszczenia, które są pozbawione światła dziennego. Wynika to przede wszystkim z wygody oraz bezpieczeństwa użytkowników. Istotne jest także to, by łączniki były zainstalowane tuż przy wejściu do pomieszczenia, po stronie klamki. Optymalna lokalizacja łącznika to około 15 cm w bok od ościeżnicy oraz 120-140 cm od podłogi. Podkreślić w tym przypadku należy, by w każdym pomieszczeniu łączniki były instalowane na tej samej wysokości, co sprawia, że włączanie, czy wyłączanie oświetlenia staje się intuicyjne. Pozwala to także uniknąć ewentualnych zabrudzeń ścian w okolicy włączników, ponieważ nie wygląda to estetycznie.

Łączniki instalacyjne w sklepie zpradem.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łączników instalacyjnych? Przede wszystkim na ich jakość, ponieważ warunkuje ona niezawodność działania. W związku z tym w sklepie elektrycznym zpradem.pl sprzedajemy wyłącznie łącznie łączniki instalacyjne renomowanych producentów, takich jak Schneider, Kontakt Simon, czy Hager. W ofercie dostępne są zarówno łączniki podtynkowe, jak i natynkowe, które różnią się nie tylko wielkością, ale także kształtem, czy kolorystyką. W efekcie możliwe jest dopasowanie łączników do aranżacji konkretnych pomieszczeń.

Dlaczego warto kupić łączniki instalacyjne właśnie u nas? Nie tylko ze względu na najwyższą jakość oferowanych produktów, czy dużą różnorodność, ale również z uwagi na możliwość skorzystania z fachowego doradztwa. Co więcej, dzięki szerokiej ofercie naszego sklepu w jednym miejscu można kupić wszystkie elementy instalacji elektrycznej, co jest nie tylko wygodne, ale pozwala także oszczędzić czas i pieniądze. Prowadzimy nie tylko sprzedaż detaliczną, ale oferujemy również sprzedaż hurtową, z której chętnie korzystają instalatorzy. Kupując ilości hurtowe można liczyć także na atrakcyjne zniżki i rabaty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium