Wyłącznik krańcowy jest rodzajem przełącznika stosowanego w różnego typu maszynach i urządzeniach w celu monitorowania ruchu mechanicznego i kontroli pozycji. Aktywowanie wyłącznika następuje w momencie osiągnięcia przez maszynę lub urządzenie określonego punktu krańcowego. Zwykle jest to moment zatrzymywania się ich cykli działania, jednakże wyłącznik krańcowy może również wyłączać i włączać określone funkcje, gdy maszyna lub urządzenie osiągnie konkretną pozycję.

 

 

Wyłączniki krańcowe

Budowa i zasady działania wyłączników krańcowych

Podstawowymi elementami stosunkowo prostej budowy wyłączników krańcowych są: korpus, przycisk czujnika, zespół styków elektrycznych, zaciski oraz działająca na styki dźwignia. Producenci tych przydatnych zarówno w przemyśle, jak i w zastosowaniach domowych komponentów elektrycznych uwzględniają możliwość obsługi przez nie różnych napięć i prądów.

Co do zasad działania wyłączników krańcowych, dźwignia przekazuje ruch na przycisk, który reaguje na osiągnięcie granicznych wartości, aktywując styki elektryczne. Te ostatnie mogą być normalnie otwarte (NO) lub normalnie zamknięte (NC). Zaciski umożliwiają podłączenie urządzenia do obwodu sterowania, co pozwala na przerwanie lub uruchomienie procesu. Elementy te współpracują ze sobą, zapewniając efektywne działanie systemów sterowania.

Wyłączniki krańcowe dla przemysłu i użytku domowego 

Wyłączniki krańcowe kojarzone są zazwyczaj z systemami przemysłowymi, jednak coraz częściej można je spotkać również w domach prywatnych. Czym charakteryzują się te elementy instalacji? Wyłączniki krańcowe to bardzo ważne mechanizmy, które działają na podobnej zasadzie co dobrze wszystkim znane wyłączniki światła. Krańcówki pozwalają między innymi na szybkie zatrzymanie pracy wielu urządzeń, dlatego tak często używa się ich w halach produkcyjnych oraz magazynach. W zakładach przemysłowych umożliwiają kontrolowanie ruchu poszczególnych elementów konstrukcyjnych między innymi urządzeń takich jak tokarki, prasy, frezarki. Są również stałymi elementami wszelkich wind oraz dźwigów, które zatrzymują w idealnym momentach osiągnięcia przez nie górnej i dolnej granicy zakresu. Ponadto wyłączniki krańcowe coraz częściej znajdują także zastosowanie w robotyce, zapewniając kontrolę ruchów robotów optymalizujących liczne procesy przemysłowe.

W domach prywatnych czujniki znajdują zastosowanie głównie przy bramach wyjazdowych oraz garażowych. Z chwilą przekroczenia przez bramę danej linii, obwody w mechanizmie ulegają zamknięciu, co powoduje zatrzymanie systemu napędowego. Wyłączniki krańcowe różnią się między sobą wieloma parametrami, między innymi rodzajem dźwigni.

Domowe urządzenia elektryczne – w wielu domowych urządzeniach, takich jak pralki czy zmywarki, wyłączniki krańcowe mogą być używane do kontroli różnych funkcji, jak na przykład otwarcie i zamknięcie drzwiczek czy zakończenie cyklu mycia.

Wyłączniki krańcowe dla fabryk i klientów indywidualnych

Jakie produkty z kategorii wyłączników krańcowych można znaleźć w naszym sklepie? Oferujemy rozwiązania, takie jak:

  • wyłącznik krańcowy wolno popychający z jednym stykiem zwiernym - element ten charakteryzuje się funkcją przełączającą w postaci styku migowego, 
  • wyłącznik krańcowy, którego elementem przełączającym jest popychacz z rolką, a obudowa wykonana jest z wysokiej jakości sztucznego tworzywa,
  • wyłącznik krańcowy wzbogacony o dźwignię z regulowaną długością – z obudową wykonaną z wytrzymałego tworzywa sztucznego, zaopatrzony w styk migowy,
  • wyłącznik krańcowy z trzpieniem wciskanym o specjalnej konstrukcji obudowy i stopniu ochrony IP20.

Proponowane przez nas wyłączniki krańcowe w niskich cenach, są skierowane zarówno w stronę klientów indywidualnych, jak i firm. Oferujemy zarówno sprzedaż hurtową, jak i detaliczną.

Wyłączniki krańcowe najlepszych producentów 

Każdy mechanizm wchodzący w skład instalacji elektrycznej powinien być wykonany z trwałych materiałów, co zagwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. W celu zapewnienia klientom najwyższej jakości zamawianych produktów współpracujemy wyłącznie ze znanymi i sprawdzonymi producentami, takimi jak LOVATO, irlandzkie przedsiębiorstwo EATON czy Schneider Electric.

Korzystanie z wyłączników krańcowych wysokiej jakości przynosi liczne korzyści techniczne i ekonomiczne. Takie urządzenia cechują się większą niezawodnością oraz dłuższą żywotnością, co zmniejsza ryzyko awarii i eliminuje konieczność wymiany popsutych elementów w krótkich odstępach czasu. Dzięki temu można uniknąć nieplanowanych przestojów urządzeń i maszyn oraz powiązanych z tym strat finansowych. Wyłączniki krańcowe o wysokim standardzie wykonania zapewniają też lepsze parametry pracy, co pozwala na precyzyjniejsze sterowanie maszynami i wyższą wydajność procesów.

Standardy jakościowe dla wyłączników krańcowych obejmują normy bezpieczeństwa i wydajności, takie jak międzynarodowy standard IEC 60947, który określa wymagania dotyczące wytrzymałości mechanicznej i elektrycznej oraz odporności na zabrudzenia i korozję. Spełnienie tych norm zapewnia niezawodność w działaniu wyłączników w trudnych warunkach przemysłowych. Warto również zwrócić uwagę na certyfikaty potwierdzające zgodność z normami, takie jak RoHS czy REACH. Inwestując w urządzenia spełniające te standardy, można liczyć na długotrwałe funkcjonowanie oraz marginalizację ryzyka awarii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
\
Sklep internetowy Shoper Premium