Do czego służą przekaźniki programowalne? 

Przekaźniki programowalne to małe, niepozorne urządzenia, które służą do rozwiązywania prostych zadań z zakresu automatyki. Wykorzystuje się je np. do zarządzania parkingiem, który ma ograniczoną liczbę miejsc (automatyczne liczenie dostępnych miejsc oraz informowanie o tym na podłączonym telebimie), do sterowania schodami ruchomymi, a także systemami oświetlania i klimatyzacji wewnątrz budynków

Każdy przekaźnik składa się z trzech części: 

  • moduł wejściowy, 
  • jednostka centralna, 
  • moduł wyjściowy. 

Przekaźniki programowalne w asortymencie Zpradem.pl  

Internetowa hurtownia Zpradem.pl oferuje szeroki asortyment urządzeń programowalnych.  

W sklepie elektrycznym znajdują się m.in. takie produkty jak: 

  • przekaźnik bezpieczeństwa - jego zadaniem jest odłączenie zasilania w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia operatora albo uszkodzenia maszyn, 
  • przekaźnik zdalnego sterowania - jest to urządzenie, które przekazuje sygnał z pilota do odbiornika na duże odległości, co bardzo usprawnia pracę. 

Oprócz wyżej wymienionych urządzeń, w hurtowni elektrycznej Zpradem.pl można znaleźć takie produkty jak podstawa bazowa czy przekaźnik programowalny bezpieczeństwa. 

Przekaźniki programowalne najlepszych producentów w niskich cenach 

Hurtownia elektryczna Zpradem.pl dba o komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo swoich klientów, dlatego oferuje produkty wyłącznie najlepszych i cenionych na rynku producentów.  

W ofercie można znaleźć polską firmę Relpol, która niedawno zdobyła złoty medal na Międzynarodowych Targach Energetyki, Schneider Electric - francuską firmę o ponad stuletniej historii, Eaton, Siemens czy F&F.  

Każdy produkt w hurtowni elektrycznej Zpradem.pl objęty jest dwuletnią gwarancją producenta, dzięki czemu klient może mieć pewność, że w razie problemów ze sprzętem, uzyska potrzebną pomoc. Dodatkowo, każde zamówienie online można zwrócić w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. 

Czym się kierować przy wyborze przekaźnika programowalnego?

Decydując się na zakup przekaźnika programowalnego, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim, należy uwzględnić specyfikę zadań, które ma realizować urządzenie. Czy ma służyć do sterowania oświetleniem, czy może do zarządzania systemem parkingowym? W prostych systemach zarządzania różnymi procesami, w tym procesami z sektora szeroko rozumianego przemysłu, wystarczające jest zastosowanie najprostszych, wolniejszych w działaniu oraz mających mniejszą ilość funkcji typów przekaźników PLC. Kolejnym ważnym elementem jest liczba wejść i wyjść urządzenia, która powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Nie bez znaczenia jest również marka urządzenia – wybierając produkty renomowanych producentów, zyskujesz pewność ich niezawodności i trwałości. Sprawdź wszystkie dostępne u nas przekaźniki bezpieczeństwa.

Techniczne aspekty przekaźników programowalnych

Przekaźniki programowalne (zwane przez niektórych PLC) charakteryzują się różnymi parametrami technicznymi, które decydują o ich funkcjonalności. Do najważniejszych z nich należy liczba wejść i wyjść, determinujących ilość urządzeń, które można podłączyć do przekaźnika. Ważnym parametrem jest również napięcie zasilania, musi być ono dostosowane do warunków panujących w danym miejscu. Innym istotnym czynnikiem wyboru jest rodzaj komunikacji przemysłowej, która umożliwi płynną wymianę danych między urządzeniami sterowanymi przy udziale przekaźnika. Sterowanie, a więc i automatyzacja procesów przemysłowych zależą również od szybkości wykonywanych przez przekaźnik poleceń. Niezwykle istotna jest także pamięć urządzenia, decydująca o ilości programów, które można zapisać w przekaźniku. Ponadto, wybierając przekaźnik, należy zwrócić uwagę na rodzaje wbudowanych w urządzenie modułów komunikacyjnych, które decydują o zakresie jego funkcjonalności.

Zastosowanie przekaźników programowalnych w przemyśle

W przemyśle zastosowanie przekaźników programowalnych ma kluczowe znaczenie i są one niezastąpione w wielu gałęziach tego sektora w kontekście automatyzacji przemysłowej. Przekaźniki odpowiedzialne są za sterowanie różnymi maszynami i urządzeniami przemysłowymi, między innymi odpowiadając za optymalnie wydajne działanie taśm produkcyjnych czy zarządzanie ruchem przenośników taśmowych, wind lub też innych systemów transportu wewnętrznego. Ich zastosowanie zapewnia też automatyczne monitorowanie i regulację procesów produkcyjnych związanych z obróbką, mieszaniem, chłodzeniem czy ogrzewaniem. Dzięki zastosowaniu przekaźników programowalnych możliwe jest m.in. automatyczne uruchamianie i zatrzymywanie maszyn, regulacja ich prędkości, a przede wszystkim kontrola procesów produkcyjnych poprzez możliwość nadzoru i sterowania urządzeniami wykonawczymi. Produkowane w różnych wersjach, a więc i zakresach zastosowań przekaźniki elektromechaniczne i półprzewodnikowe cechują się niezwykłą uniwersalnością, co pozwala na ich dostosowanie do indywidualnych potrzeb każdego zakładu przemysłowego. Są bowiem urządzeniami programowalnymi i sukcesywnie realizują zapisany w nich program (logikę), który może zawierać np. polecenia związane z zapisem i odczytem danych, obliczenia arytmetyczne czy też operacje logiczne. Zadania te przekaźniki programowalne wykonują, bazując na sygnałach wejściowych oraz zwrotnych danych z wyjść. W efekcie przekaźniki programowalne stają się nieodzownym elementem współczesnego przemysłu, umożliwiając efektywną i precyzyjną kontrolę nad procesami produkcyjnymi oraz sterowanie szerokim spektrum maszyn i urządzeń stosowanych w różnych gałęziach przemysłu.

Przekaźniki programowalne i ich zastosowanie w inteligentnych domach

Oprócz procesów przemysłowych przekaźniki programowalne znajdują również szerokie zastosowanie w inteligentnych domach, w których instalacje działają w oparciu o liczne czujniki (ruchu, wiatru, deszczu etc.) oraz jeden zintegrowany system sterowania. Odpowiedzialne za to przekaźniki jako jeden z elementów systemu inteligentnego budynku (aplikacji smart building/smart home) umożliwiają sterowanie oświetleniem, roletami, systemem kontroli dostępu, ogrzewaniem, podlewaniem i wieloma innymi procesami zachodzącymi w obiekcie lub w jego obrębie. Są to rozwiązania stosowane dla większego komfortu i bezpieczeństwa użytkowników inteligentnych budynków, a przekaźniki programowalne stanowią część zaawansowanych, niekiedy wręcz innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Do automatyki budynkowej wybierane są między innymi moduły przekaźnikowe z opcją bezprzewodowej łączności Wi-Fi lub Bluetooth, kompaktowe do tego stopnia, że można je zamieścić w zwykłej puszce podtynkowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
\
Sklep internetowy Shoper Premium