Softstarty w tłumaczeniu na język polski to „układy miękkiego startu”. Zadaniem tych elementów jest przede wszystkim ochrona układów napędowych przed uszkodzeniem. Podczas uruchamiania układu występuje zjawisko zwane udarem prądowym - jest to moment, w którym dochodzi do bardzo wysokiego skoku prądu (od 4 do 20 razy większego od prądu znamionowego), a towarzyszy jemu spadek napięcia. Udar może być na tyle krótkim zjawiskiem, że nie są w stanie wyłapać go zabezpieczenia, a mimo to zadziała destrukcyjnie na uzwojenie silnika. Wykorzystanie softstartów eliminuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, które mogłyby trwale uszkodzić dany układ i narazić przedsiębiorcę na zbędne koszty. Mechanizmy te znajdą zastosowanie nie tylko w liniach produkcyjnych i innych urządzeniach przemysłowych, ale też np. w maszynach stosowanych przez gospodarstwa rolne (np. w śrutownikach) czy też w domach prywatnych, zwłaszcza tych inteligentnych, w których wiele urządzeń zasilanych jest silnikami elektrycznymi. Gdzie można nabyć wysokiej jakości softstarty? Sklep elektryczny Zpradem.pl oferuje klientom bogaty wybór tych produktów.
Zasady działania softstartu
Softstarty stopniowo zwiększają napięcie zasilające silnik, co prowadzi do płynnego wzrostu prędkości obrotowej. Kontrolują prąd rozruchowy, minimalizując ryzyko przeciążeń i szarpnięć w układzie napędowym. Główne zalety to optymalizacja pracy silników, redukcja zużycia energii oraz wydłużenie żywotności komponentów. Te urządzenia poprawiają także bezpieczeństwo pracy maszyn, ograniczając ryzyko niekontrolowanych ruchów. Stanowią niezbędne narzędzie w wielu gałęziach przemysłu.
Podstawową funkcją softstarów jest regulacja rozruchu silników w momencie udaru prądowego, który prowadzi do nagłego wzrost prądu przy jednoczesnym spadku napięcia. Softstart powoduje stopniowe zwiększenie napięcia zasilania, dzięki czemu opóźnia czas uzyskania pełnego napięcia, przez co można uniknąć nagłego skoku prądu oraz gwałtownego szarpnięcia układu mechanicznego. Rolą softstartów jest również zapobieganie skutkom spadków napięcia w instalacji, wywołanych nagłym wzrostem zapotrzebowania na prąd podczas rozruchu silników. Rozruszniki w typie „miękki start” działają w oparciu o układ tyrystorowy sterowany przy pomocy mikroprocesora.
Jakie zastosowanie ma sofstart?
Softstart jest jedną z kilku metod rozruchu układów mechanicznych, obok rozruchu bezpośredniego, rozruchu gwiazda-trójkąt i najbardziej zaawansowanych technologicznie falowników, które umożliwiają wielokrotny rozruch oraz płynną regulację prędkości obrotowej silników. Falownik lepiej steruje też momentem rozruchowym niż przełącznik gwiazda – trójkąt. Wśród nich sofstart jest urządzeniem prostym w montażu i konfiguracji, jednakże jego wadą jest ograniczona ilość rozruchów w krótkich odstępach czasu. Natomiast jest zdecydowanie mniej kosztownym rozwiązaniem niż wspomniany wyżej falownik, a ma całkiem szeroki zakres zastosowań w urządzeniach przemysłowych, zapewniając łagodny, a więc i bezpieczny rozruch napędzających je silników. Jest aparaturą sprawdzającą się w przypadku układów, które nie wymagają częstego załączania i regulacji prędkości pracy silników. Przykładowo softstart sprawdza się w kontrolowanym rozruchu silników do napędu elektronarzędzi, taśmowych linii produkcyjnych, schodów ruchomych, pomp hydraulicznych, urządzeń transportowych czy pras.
Jak wybrać odpowiedni softstart?
Softstart dobiera się na podstawie rodzaju układu napędowego, w którym będzie pracować na rzecz łagodnego rozruchu silnika. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, należy zwrócić uwagę na szereg parametrów, a najważniejsze to:
- wartość prądu znamionowego, która powinna być przynajmniej równa prądowi bądź sumie prądów znamionowych w silnikach, które miękki start ma wspomagać,
- zakres mocy znamionowej – pod tym względem softstart bezwarunkowo musi być dopasowany do rodzaju układu, w którym ma pracować, gdyż w silnikach nieobciążonych można zastosować urządzenie wspomagające z mocą równą mocy znamionowej silnika, natomiast dla układów o dużej mocy znamionowej należy wybrać softstart o większej mocy niż moc napędów. Popularnym rozwiązaniem w przemyśle jest urządzenie, które może zasilać 3-fazowe silniki asynchroniczne, a jest to grupa softstartów o mocy znamionowej 7,5-15kW.
- współczynnik i rodzaj napięcia sterowania softstartem,
- czas rozruchu, moment rozruchowy na wale korbowym i ilość obrotów silnika na minutę,
- przeciążalność, która powinna być podobna do przeciążalności silnika,
- maksymalne napięcie pracy.
Solidne softstarty (rozruszniki) w niskich cenach – oferta Zpradem.pl
Softstart jako układ łagodnego rozruchu silników jest bardzo praktycznym i wszechstronnym rozwiązaniem, zwiększając wydajność rozruchu na wiele sposobów. Powoduje płynne zwiększenie napięcia i prądu, jak również gładsze przyspieszenie pracy silnika ze względu na niwelowanie skoków momentu obrotowego. Na podstawie wyposażenia oraz sposobu kontroli silnika, wyróżniamy trzy podstawowe typy softstartów:
- softstarty jako regulatory momentu sterujące tylko jedną fazą - redukują moment rozruchowy, lecz nie powodują kontroli prądu,
- softstarty wyposażone w tyrystory oddziałujące na dwie fazy, które powodują zmniejszenie prądu rozruchowego, eliminują skoki momentu obrotowego i znajdują zastosowanie w układach zarówno z małym, jak i dużym obciążeniem, natomiast prąd w środkowej fazie nie jest przez nie kontrolowany i jest większy niż w pozostałych dwóch fazach,
- softstarty z tyrystorami zapewniającymi sterowanie wszystkimi trzema fazami, gwarantujące maksymalny poziom łagodnego rozruchu silników.
Jakościowe softstarty (rozruszniki) – topowe firmy, atrakcyjne ceny
Softstart ma przede wszystkim chronić silnik przed awarią, która mogłaby powstać podczas jego uruchamiania. Dlatego mechanizmy te powinny być tylko najlepszej jakości. Softstarty (rozruszniki) dostępne w sklepie Zpradem.pl pochodzą od sprawdzonych i cenionych na rynku producentów, takich jak: Eaton, Lovato, Schneider – Electric czy Siemens. Zakup produktu renomowanej firmy, stanowi swoistą gwarancję bezpieczeństwa i długotrwałego użytkowania.