Przekładniki prądowe pozwalają dokonywać pomiaru dużych natężeń pomiaru przy użyciu mierników o mniejszych zakresach pomiarowych. Z uwagi na rodzaj wielkości fizycznej jaka jest przetwarzana można wyróżnić przekładniki prądowe i napięciowe.

Przekładniki prądowe nazywane potocznie transformatorami prądu to aparatura elektryczna, która odpowiada za niezawodną pracę układów, co jest możliwe dzięki stałem kontrolowaniu parametrów prądu. W efekcie gwarantuje to bezpieczną pracę wielu urządzeń podłączonych do zasilania.

Czym są przekładniki prądowe?

Przekładniki prądowe to urządzenia elektryczne, które umożliwiają pomiar dużych natężeń prądu dzięki wykorzystaniu mierników o mniejszych zakresach pomiarowych. W efekcie możliwe jest przekształcenie parametrów prądu z wartości występujących po stronie pierwotnej, czyli w sieci, na parametry, których wymagają urządzenia zasilane przez stronę wtórną. Poza tym przekładniki prądowe wykorzystywane są także do zabezpieczeń stosowanych w rozdzielnicach średni napięć. W układach pomiarowych spełniają trzy główne funkcje, a mianowicie:

  • umożliwiają pomiary za pomocą mierników o niewielkim zakresie;
  • oddzielają galwanicznie przyrządy od obwodu kontrolowanego;
  • umożliwiają umieszczenie przyrządów w dużej odległości od obwodu kontrolowanego, co zabezpiecza przyrządy od wpływu pól magnetycznych danego obwodu.

Jak zbudowany jest przekładnik prądowy? Otóż, tego typu aparatura elektryczna składa się z trzech podstawowych elementów, a mianowicie uzwojenia pierwotnego, uzwojenia (lub uzwojeń) wtórnych oraz rdzenia magnetycznego.

Jak działają przekładniki prądowe?

Sposób działania przekładników prądowych to kwestia, która intryguje wiele osób, a potwierdzeniem tego faktu może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: przekładnik prądowy zasada działania. Chcąc go wyjaśnić należy najpierw podkreślić, że z uwagi na fakt iż wartości prądów w obwodach roboczych sięgają nawet kilku tysięcy amperów przeprowadzenie ich bezpośrednich pomiarów byłoby zbyt niebezpieczne. Właśnie dlatego wykorzystuje się przekładniki prądowe, które przetwarzają prąd płynący w obwodzie pierwotnym na prąd zasilający obwód wtórny. Jest to możliwe dzięki budowie tego typu aparatury, która jak już wspomniano składa się z dwóch uzwojeń (pierwotnego i wtórnego) nawiniętych na wspólnym rdzeniu. Istotne jest także to, że uzwojenie pierwotne uruchamia się szeregowo do kontrolowanego obwodu prądowego, a wtórne odpowiada za zasilanie obwodów prądowych przyrządów pomiarowych oraz przekaźników.

Jak działają przekładniki prądowe? Sposób działania opiera się na zasadzie mówiącej, że prąd wtórny jest proporcjonalny do prądu pierwotnego, ale jego wartość jest zarazem na tyle mała, że możliwe jest zmierzenie jej w bezpieczny sposób przy użyciu przyrządów pomiarowych. Istotne w tym przypadku jest także to, że ze względów bezpieczeństwa poszczególne obwody są od siebie oddzielone galwanicznie.

Rodzaje przekładników prądowych

Przekładniki prądowe to urządzenia, które klasyfikuje się na różne sposoby. Podstawowym kryterium jest wielkość napięcia, co pozwala wyróżnić:

  • przekładniki prądowe niskiego napięcia (nn), które stosuje się do pomiarów prądów płynących w obwodach o wartościach do 25 000 A oraz układach zabezpieczeń w urządzeniach elektrycznych o najwyższym dopuszczalnym napięciu 0,72 kV lub maksymalnie 1,2 kV i częstotliwości 50 – 60 Hz. Tego typu urządzenia produkowane są w klasach dokładności 0,2; 0,5; 1; 3; 5, a klasa 0,2 oraz 0,5 to urządzenia, które są dopuszczone do legalizacji;
  • przekładniki prądowe średniego napięcia (sn), które stosuje się do pomiaru napięcia oraz prądu w sieciach powyżej 1 kV. Przekładniki prądowe sn służą do zasilania przyrządów pomiarowych oraz obwodów zabezpieczeniowych urządzeń elektroenergetycznych o najwyższym dopuszczalnym napięciu sieci 52 kV i częstotliwości 50 – 60 Hz.

Jak jeszcze może wyglądać podział przekładników prądowych? Istotny kryterium jest sposób działania, co pozwala wyróżnić:

  • przekładniki konwencjonalne:

a) indukcyjne – opierające się na zasadzie transformacji, która wynika ze zjawiska indukcji elektromagnetycznej;

b) pojemnościowe, rezystancyjne - wykorzystujące zasadę dzielenia, odkładania napięcia na elementach pojemnościowych, rezystancyjnych;

  • przekładniki niekonwencjonalne (elektroniczne lub optoelektroniczne) – których działanie wykorzystuje różne zjawiska zachodzące w fizyce, które mogą wskazać wielkość prądu, czy napięcia.

Dostępne w sprzedaży przekładniki prądowe to urządzenia, które mogą różnić się budową, a co za tym idzie również sposobem montażu. Wykorzystać można bowiem zarówno przekładnik na kabel, który posiada rdzeń otwierany lub otwór, jak i modułowy przekładnik na szynę. W tym drugim przypadku przekładniki pomiarowe nasuwa się bezpośrednio na szynę, a montaż wymaga dociśnięcia przy zastosowaniu wkrętów mocujących.

Na co zwrócić uwagę dobierając przekładniki prądowe?

Dobór przekładników prądowych wymaga przede wszystkim skupienia się na parametrach tych aparatów, wśród których najważniejszy jest:

  • znamionowy prąd pierwotny;
  • znamionowy prąd wtórny: 1A lub 5A;
  • moc;
  • klasa dokładności.

Istotnymi kwestiami, które również warto wziąć pod uwagę jest typ przekładnika, sposób jego montażu, czy jakość wykonania. Istotne jest zatem to, by przekładniki pomiarowe spełniały wymagane normy, a w przypadku przekładników prądowych niskiego napięcia najważniejsza jest norma PN-EN61869-2. Ważną kwestią jest jednak nie tylko właściwy dobór urządzeń do zastosowania, ale również ich prawidłowy montaż, który należy przeprowadzić według dedykowanego schematu podłączenia.

Przekładniki prądowe w sklepie zpradem.pl

Kupując przekładniki prądowe lub napięciowe tak samo jak w przypadku zakupów innej aparatury elektrycznej należy kierować się przede wszystkim jakością poszczególnych rozwiązań. W związku z tym w ofercie sklepu elektrycznego zpradem.pl znajdują się wyłącznie przekładniki renomowanych marek, takich jak między innymi Schneider Electric, IME, czy Lumel. Zakup produktów tych firm można być pewnym nie tylko ich niezawodności, ale także wytrzymałości, która przekłada się na długą żywotność. Kupując w naszym sklepie można liczyć nie tylko na atrakcyjne ceny, ale również specjalistyczne doradztwo, które oferujemy przy zakupach detalicznych i hurtowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
\
Sklep internetowy Shoper Premium