Kategorie

Wyłącznik zmierzchowy zapewnia automatyczne uruchomienie oświetlenia po zapadnięciu zmroku. W chwili pojawienia się promieni słonecznych oświetlenie zostanie wyłączone. Czujnik zmierzchu wyposażony jest w specjalny fotorezystor, który analizuje natężenie oświetlenia. Wyłącznik zmierzchowy reaguje na zmiany oświetlenia naturalnego, dlatego konieczne jest, aby został on zamontowany w miejscu, w którym jest do niego dostęp. Czujnik pozwala przede wszystkim ograniczyć sytuacje, w których światło używane jest niepotrzebnie, dzięki temu obniżają się nasze rachunki za energię elektryczną, chronimy także środowisko naturalne.

Wyłącznik zmierzchowy to programator, który automatycznie steruje oświetleniem zewnętrznym, uruchamiając je po zmierzchu oraz wyłączając o świcie. W efekcie jego zastosowanie pozwala uniknąć sytuacji, w której światło pozostało włączone w ciągu dnia.

Jak działa wyłącznik zmierzchowy?

Włącznik zmierzchowy funkcjonujący również jako automat zmierzchowy to urządzenie, które działając wykorzystuje fotorezystor odpowiedzialny za wykrycie momentu, w którym spada natężenie światła. Po zidentyfikowaniu tego momentu podwyższa on bowiem rezystencję wyłącznika, co automatycznie uruchamia przekaźnik, który włącza oświetlenie. Pojawienie się promieni słonecznych sprawia natomiast, że fotorezystor obniża rezystencję wyłącznika, co powoduje wyłączenie światła. Decydując się na przekaźnik zmierzchowy należy pamiętać, że znajdujący się w nim fotorezystor analizuje natężenie naturalnego światła słonecznego, co sprawia, że musi on zostać zamontowany w miejscu, do którego docierają promienie słoneczne.

Rodzaje czujników zmierzchowych

Wyłącznik zmierzchowy zewnętrzny to aparat elektryczny, który w zależności od modelu może być montowany na szynie lub umieszczany w puszce. W tym miejscu należy także podkreślić, że czujnik zmierzchowy to urządzenie, które może posiadać również dodatkowe funkcje. W efekcie wyróżnić należy 3 rodzaje przekaźników zmierzchowych, a mianowicie:

  • wyłącznik zmierzchowy z zegarem, w przypadku którego możliwe jest samodzielne określenie godziny, o której urządzenie zacznie analizować poziom natężenia światła dziennego. Oświetlenie możne się natomiast wyłączać zarówno wtedy, gdy natężenie światła przekroczy górną granicę, jak i o zaprogramowanej godzinie;
  • wyłącznik zmierzchowy z czujnikiem ruchu, czyli urządzenie, które uruchomi oświetlenie wyłączenie wtedy, gdy natężenie światła dziennego spadnie poniżej określonego poziomu, a czujnik ruchu wykryje w pobliżu obecność. Zaletą tego typu rozwiązań jest fakt, że oświetlenie nie jest włączone przez całą noc, a uruchamia się wyłącznie wtedy, gdy wykryty zostanie ruch. W większości modeli istnieje możliwość samodzielnego ustawienia okresu, w którym światło ma zostać włączone po wykryciu ruchu;
  • wyłącznik zmierzchowy z sondą, czyli urządzenie posiadające wbudowaną sondę odpowiedzialną za analizowanie natężenia promieni słonecznych.

Do czego przydaje się czujnik zmierzchowy?

Czujnik zmierzchowy zewnętrzny to rozwiązanie, które systematycznie zyskuje na popularności. Dlaczego warto je zastosować? Przede wszystkim dlatego, że automat zmierzchowy:

  • pozwala oszczędzać energię zapobiegając sytuacji, w której oświetlenie pozostanie uruchomione w ciągu dnia;
  • zwiększa bezpieczeństwo na posesji, ponieważ samoczynnie uruchamia się nawet wtedy, kiedy właścicieli nie ma w domu. W tym przypadku dobrze sprawdzi się chociażby przekaźnik zmierzchowy z czujnikiem ruchu, który będzie uruchamiał się automatycznie zawsze wtedy, gdy w jego pobliżu zostanie wykryty ruch;
  • można dostosować do indywidualnych potrzeb, co umożliwia przede wszystkim czujnik zmierzchu z wyłącznikiem czasowym, który można ustawić np. w taki sposób, by automatycznie włączał oświetlenie po zmroku, ale wyłączał je np. o północy;
  • rozświetla ogród po zmroku, co sprawia, że zarówno dom jak i jego otocznie prezentuje się naprawdę pięknie.

Gdzie zainstalować automat zmierzchowy?

Znając zalety automatów zmierzchowych należy zastanowić się nad tym, gdzie warto zainstalować tego typu czujnik. Otóż, z reguły wyłączniki zmierzchowe instaluje się w celu oświetlenia terenu wokół domu, co oznacza, że można je wykorzystać zarówno jako automat sterujący lampą znajdującą się przed wejściem do budynku, jak i halogenami umieszczonymi w podbitce. Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdzi się także w przypadku oświetlenia podjazdu, lampy umieszczonej przy furtce, czy oświetlenia ogrodowego. Warto jednak pamiętać o tym, że decydując się na kilka automatów zmierzchowych dobrym rozwiązaniem jest wybór wyłączników z czujnikiem ruchu bądź zegarem, co pozwoli zminimalizować zużycie prądu, a co za tym idzie przełoży się na niższe rachunki. O czym jeszcze pamiętać przy wyborze miejsca na czujnik zmierzchowy? Przede wszystkim o tym, że kupując automat z sondą należy umieścić ją w takim miejscu, by swobodnie docierały do niej promienie słoneczne, a co za tym idzie możliwe było jej prawidłowe działanie. Często stosuje się w tym celu zewnętrzne puszki, które mogą być umieszczone w podbitce, czy elewacji.

Jak dobrać przekaźnik zmierzchowy?

Kupując przekaźnik zmierzchowy warto wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj urządzenia, który należy dopasować do potrzeb, ale również jego parametry. Przykładowo decydując się na włącznik zmierzchowy z zegarem warto zweryfikować możliwość regulacji ustawień, co zapewni odpowiednią funkcjonalność. Poza tym do najważniejszych parametrów należy z pewnością:

  • ustalenie natężenia światła przy którym ma zadziałać;
  • możliwość ustawienia opóźnienia załączania;
  • znamionowy prąd załączania, który jest wyrażany w amperach (A) i wynosi z reguły 10, 16 lub 20A;
  • maksymalna moc łączeniowa, która jest wyrażana w watach (W) i odnosi się do maksymalnej mocy źródeł światła obsługiwanych przed dany czujnik.

Co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając czujnik zmierzchowy? Istotnych kwestii jest w tym przypadku wiele, a jedną z najważniejszych jest z pewnością sposób montażu, ponieważ w sprzedaży dostępne są zarówno urządzenia montowane w puszce, jak i na szynie DIN. Ważnym aspektem jest także wielkość samego czujnika, co również wpływa na montaż. Z uwagi na fakt, że wyłącznik zmierzchowy montowany jest na zewnątrz należy pamiętać także o tym, by tego typu urządzenie posiadało odpowiednią klasę ochrony. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup wyłącznika, który posiada stopień ochrony IP65, co zapewnia nie tylko ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, ale także pełną ochronę pyłoszczelną oraz ochronę przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony. W efekcie urządzenie może być bezpiecznie użytkowane na zewnątrz, gdzie jest narażone na działanie wody.

Automat zmierzchowy – postaw w na sprawdzone rozwiązanie ze sklepu zpradem.pl

Decydując się na czujnik zmierzchowy należy postawić na wysokiej jakości urządzenia, które są gwarancją niezawodności oraz wytrzymałości. W związku z tym w ofercie sklepu elektrycznego zpradem.pl znajdują się wyłącznie przekaźniki zmierzchowe renomowanych marek, takich jak między innymi F&F, ORNO, czy ETI. Co więcej, naszym klientom oferujemy nie tylko atrakcyjne ceny, ale także fachowe doradztwo w zakresie doboru oraz montażu wyłączników. Prowadzimy zarówno sprzedaż detaliczną, jak i hurtową, a klienci kupujący większe ilości urządzeń elektrycznych mogą liczyć na atrakcyjne zniżki i rabaty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium