Kategorie

Wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym to urządzenia, które wykorzystuje się w domowych instalacjach elektrycznych, gdzie stanowią zabezpieczenie przed porażeniem prądem. Jest to skuteczne, a zarazem ergonomiczne rozwiązanie, ponieważ różnicówka z zabezpieczeniem nadprądowym łączy w sobie funkcjonalność dwóch urządzeń, a mianowicie standardowego wyłącznika różnicowoprądowego oraz wyłącznika nadprądowego.

Wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym

Czym jest wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym?

Jak już wspomniano wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym (RCBO - z ang. residual circuit breaker with overload) to urządzenie, które stanowi połączenie wyłącznika różnicowoprądowego oraz wyłącznika nadprądowego. W efekcie jest to element, który stanowi podwójne zabezpieczenie dla domowej instalacji elektrycznej, ponieważ zapewnia zarówno ochronę przeciążeniową, jak i chroni przed porażeniem prądem elektrycznym. Za ochronę przeciążeniową odpowiada w tym przypadku wyłącznik nadprądowy, który chroni przed skutkami zwarć oraz przeciążeń. Rozłącza on bowiem obwód elektryczny w sytuacji, gdy płynie przez niego prąd przekraczający wartość znamionową. Aparatura tego typu stanowi zabezpieczenie dla instalacji oraz tworzących ją urządzeń, jednak nie chroni człowieka przed porażeniem prądu. W efekcie konieczny jest montaż wyłącznika różnicowoprądowego, który spełnia tę funkcję kontrolując, czy jakaś część prądu płynącego obwodzie elektrycznym nie przebiega inną trasą, niż powinna, tzn. czy nie płynie poza obwodem. Połączenie obu rozwiązań w obudowie jednego wyłącznika pozwoliło stworzyć wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym, którego wykorzystanie pozwala zaoszczędzić miejsce w rozdzielni. Zintegrowanie dwóch aparatów modułowych w jednej obudowie ułatwia także montaż zabezpieczeń, co sprawia, że jest to rozwiązanie chętnie stosowane przez elektryków.

Co jeszcze przemawia za instalacją wyłącznika różnicowoprądowego z członem nadprądowym zamiast standardowej różnicówki? Przede wszystkim fakt, że standardowy wyłącznik RCD bez członu nadprądowego nie posiada zabezpieczenia, które mogłoby powstrzymać przepływający przez niego zbyt duży prąd. W efekcie może to prowadzić do uszkodzenia aparatury, co stwarza w efekcie ryzyko wystąpienia porażenia prądem człowieka. W związku z tym wraz ze standardową różnicówką należy zawsze stosować wyłączniki nadprądowe, a prostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie urządzenia 2w1, czyli wyłącznika różnicowoprądowego z członem nadprądowym.

Jak wygląda wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym?

Warto mieć świadomość, że wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym z wyglądu przypomina standardową różnicówkę. Jednofazowy wyłącznik różnicowo nadprądowy posiada bowiem szerokość dwóch standardowych modułów (2M) i jest wyposażony ponadto w:

  • standardowy klawisz włączający urządzenie;
  • tabliczkę znamionową wraz ze schematem funkcjonowania przycisku test;
  • przycisk do wykonania testu;
  • dwie pary zacisków na obwód pierwotny i wtórny (zabezpieczony).

Istotne w tym przypadku jest jednak to, że na tabliczce znamionowej znajduje się oznaczenie charakterystyczne dla wyłączników nadprądowych, czyli składające się z liter od A do D oraz cyfry. Przykładem może być B6, co oznacza, że we wnętrzu urządzenia znajduje się również człon nadprądowy o charakterystyce B i prądzie znamionowym 6A.

Rodzaje wyłączników różnicowoprądowych z członem nadprądowym

Wśród wyłączników różnicowoprądowych z członem nadprądowym wyróżnić można różne typy urządzeń, które są klasyfikowane m.in. ze względu na czas zadziałania, czy pełnioną funkcję w instalacji elektrycznej. W tym pierwszym przypadku może to być różnicówka z członem nadmiarowoprądowym:

  • bezzwłoczna;
  • krótkozwłoczna G/KV – jej czas przetrzymywania wynosi co najmniej 10 ms;
  • selektywna S – jej czas przetrzymywania wynosi co najmniej 40 ms, co sprawia, że zapewnia wybiorczość działania z wyłącznikami bezzwłocznymi oraz krótkozwłocznymi.

Biorąc pod uwagę funkcję, którą pełni wyłącznik RCD z członem nadprądowym w instalacji elektrycznej wyróżnić należy:

  • wyłączniki różnicowoprądowe, które zapewniają ochronę przy uszkodzeniu powodujące samoczynne wyłączenie zasilania, np. w przypadku zwarć doziemnych L-PE;
  • wyłączniki różnicowoprądowe wysokoczułe (IΔn ≤ 30 mA ochrona uzupełniająca);
  • wyłączniki różnicowoprądowe selektywne (IΔn ≤ 500 mA), które są przeznaczone do ochrony instalacji elektrycznej przed pożarem wywołanym przepływem prądu upływowego do ziemi, w skutek uszkodzenia lub pogarszającego się stanu izolacji oprzewodowania lub wyposażenia instalacji.

Czy wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym jest obowiązkowy?

Wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym to podwójne zabezpieczenie dla każdej instalacji elektrycznej w związku z czym wiele osób zastanawia się nad tym, czy jego montaż jest obowiązkowy. Otóż, przyjmuje się, że różnicówka z członem nadmiarowoprądowym powinna zabezpieczać wszystkie gniazdka elektryczne przeznaczone do ogólnego użytku. Co więcej, każda nowa instalacja powinna być w całości chroniona zarówno przez różnicówkę, jak i wyłącznik nadprądowy, a rozwiązaniem może być zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego z członem nadprądowym. Co ważne, nawet w przypadku instalacji elektrycznych w mieszkaniach, czy domach jednorodzinnych zaleca się montaż kilku różnicówek z członem nadprądowym, a dokładna ich ilość jest uzależniona od liczby pomieszczeń oraz gniazd elektrycznych.

Jak dobrać wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym?

Mając świadomość, że wyłącznik różnicowo nadprądowy stanowi zabezpieczenie zarówno instalacji elektrycznej, jak i człowieka przed porażeniem prądem należy zdawać sobie sprawę z faktu, że skuteczność ochrony uzależniona jest od jego właściwego doboru. W zależności od rodzaju instalacji postawić można zarówno na wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym 1 fazowy, jak i wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym 3 fazowy. W obu przypadkach najistotniejsze są jednak parametry urządzenia, a w zasadzie zakres prądu znamionowego, ponieważ w sprzedaży dostępne są wyłączniki o wartości prądu znamionowego od kilku do kilkudziesięciu Amperów. Jakie jeszcze parametry wziąć pod uwagę? Wybierając wyłącznik nadmiarowo różnicowy jest to:

  • znamionowy prąd różnicowy;
  • znamionowa zdolność zwarciowa;
  • znamionowa zwarciowa zdolność łączeniowa.

W tym miejscu należy również podkreślić, że wspomniane już 1 i 3 fazowe wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym różnią się liczbą biegunów. Te pierwsze są bowiem urządzeniami dwubiegunowymi, a 3 fazowe wyłączniki mogą mieć trzy lub cztery bieguny.

Jak podłączyć wyłącznik różnicowo nadprądowy?

Sposób podłączenia wyłącznika różnicowoprądowego z członem nadprądowym uzależniony jest od rodzaju obwodu, w którym będzie się on znajdował. W pojedynczym obwodzie różnicówka z członem nadmiarowoprądowym instalowana jest w miejscu wyłącznika nadmiarowo prądowego, co sprawia, że do różnicówki z członem nadprądowym należy podpiąć bezpośrednio przewód fazowy oraz przewód neutralny, który prowadzi wówczas do gniazdek elektrycznych. Jest to rozwiązanie, które warto wykorzystać np. tworząc obwód gniazdek w łazience, gdzie ryzyko porażenia prądem może być naprawdę wysokie.

Jak podłączyć trzy obwody do wyłącznika różnicowo nadprądowego? W tym przypadku wygląda to tak samo, jednak wymaga wykorzystania zbierczej szyny zbiorczej, którą umieszcza się za wyłącznikiem. Planując takie rozwiązanie należy zaplanować odpowiednią ilość miejsca w rozdzielnicy elektrycznej, co pozwoli swobodnie pomieścić wszystkie elementy.

Wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym w sklepie Zpradem.pl

Funkcjonalność wyłączników różnicowoprądowych z członem nadprądowym sprawia, że są to zabezpieczenia stosowane w zdecydowanej większości domowych instalacji elektrycznych. Oczywiście istotne jest to, by były to urządzenia najwyższej jakości, co zagwarantuje sprawność ich działania, a co za tym idzie należyty poziom ochrony. W związku z tym w naszej ofercie znajdują się wyłącznie wyłączniki różnicowo nadprądowe renomowanych producentów, których przykładem mogą być firmy takie, jak: Schneider, Eaton, Hager, czy Eti. Co przemawia za tym, by kupić je własnie u nas? Przede wszystkim fakt, że oferujemy zabezpieczenia różnicowo nadprądowe w atrakcyjnych cenach, a także służymy fachowym doradztwem nie tylko w zakresie doboru urządzeń, ale również sposobu ich instalacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiedni dobór różnicówki zapobiega jej "wybijaniu" bez potrzeby, a co za tym idzie sprawia, że cała domowa instalacja elektryczna działa poprawnie. Prowadzimy zarówno sprzedaż hurtową, jak i detaliczną, a kupując u nas wyłącznik nadprądowy z modułem różnicowoprądowym można nabyć także wiele innych urządzeń aparatury elektrycznej dedykowanych nie tylko do instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych, ale również przemysłowych. W efekcie wszystkie elementy można kupić w jednym miejscu, co jest nie tylko wygodne, ale pozwala również liczyć na dodatkowe rabaty naliczane w związku z wielkością dokonywanego zamówienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium