Kategorie

Wyłącznik różnicowoprądowy nazywany potocznie różnicówką to urządzenie, bez którego nie może obejść się żadna nowoczesna instalacja elektryczna. Stanowi on bowiem zabezpieczenie człowieka przed porażeniem prądem elektrycznym, co może nastąpić w przypadku usterki instalacji.

Wyłączniki i bloki różnicowoprądowe

Jak działa różnicówka?

Jak już wspomniano zabezpieczenia różnicowoprądowe są obecnie standardem w każdej instalacji, w związku z czym warto wiedzieć jak zbudowany jest oraz jak działa wyłącznik różnicowoprądowy. Otóż, bezpiecznik różnicowoprądowy składa się z czterech głównych elementów, a mianowicie:

  • zestyków prądowych wraz z przyciskiem uruchamiającym urządzenie,
  • wyzwalacza różnicowego,
  • przekładnika prądowego (sumującego) tzw. przekładnik Ferrantiego,
  • obwodu testowania.

W jaki sposób działa wyłącznik RCD? Otóż, działanie tego typu aparatu elektrycznego opiera się na wykonywaniu pomiarów za co odpowiada przekładnik prądowy. Porównuje on prąd płynący w przewodach podłączonych do urządzenia. W przypadku prawidłowego działania instalacji różnica natężenia pomiędzy prądem wpływającym i wypływającym powinna wynosić 0 A. Jeżeli jednak okazałoby się, że jest wyższa to pojawia się tzw. prąd różnicowy, co oznacza, że prąd ucieka z zamkniętego obwodu. W takiej sytuacji wbudowany wyzwalacz odcina dopływ prądu minimalizując zagrożenie dla człowieka.

Opisując to, w jaki sposób działa wyłącznik różnicowoprądowy warto podkreślić, że tego typu urządzenie powinno być przynajmniej raz w miesiącu sprawdzane pod kątem prawidłowości działania. Umożliwia to obwód testowania, który symuluje pojawienie się prądu różnicowego. W efekcie sprawny wyłącznik RCD powinien odciąć zasilanie. 

Co jeszcze warto wiedzieć o działaniu wyłącznika różnicowoprądowego? Istotna może być świadomość, że nie warto podłączać całej instalacji pod jeden bezpiecznik różnicowy. Wynika to z faktu, że w przypadku jakiejkolwiek awarii całkowicie odetnie on zasilanie. Lepszym rozwiązaniem jest więc zastosowanie kilku różnicówek na poszczególnych obwodach, co zapewni nie tylko skuteczną ochronę, ale sprawdzi się w przypadku wystąpienia usterki, ponieważ pozostałe obwody będą nadal zasilane. Pozwoli to bezpiecznie z nich korzystać.

Przed czym chroni wyłącznik różnicowoprądowy?

Zabezpieczenie różnicowe montowane jest w instalacji elektrycznej z uwagi na to, że chroni ono zarówno przed porażeniem prądem człowieka, jak i pożarem wywołanym awarią instalacji elektrycznej. W związku z tym nie powinno dziwić to, że różnicówka funkcjonuje także jako wyłącznik przeciwporażeniowy. Obecnie montaż wyłącznika różnicowego jest obowiązkowy w każdej domowej instalacji elektrycznej, a podłączone powinny zostać do niego wszystkie gniazda elektryczne ogólnego użytkowania, czyli te, które tymczasowo zasilają konkretne urządzenia. Co więcej, w nowych instalacjach konieczne jest także zastosowanie różnicówki w obwodach zasilających źródła światła, czy dedykowanych do zasilania wyłącznie konkretnego urządzenia (np. lodówki), co jeszcze kilka lat temu nie było obowiązkiem. Przekłada się to na znacznie lepsze zabezpieczenie instalacji, co może okazać się bardzo ważne. Niektóre czynności, takie jak np. samodzielna wymiana żyrandola wiążą się bowiem z bardzo wysokim ryzykiem porażenia prądem.

Jak dobrać wyłącznik różnicowoprądowy ze sklepu zpradem.pl?

Dobierając wyłącznik różnicowoprądowy należy skupić się przede wszystkim na parametrach tego urządzenia. Do najważniejszych należy z pewnością prąd zadziałania, a w naszej ofercie można znaleźć zabezpieczenie różnicowe:

  • wysokoczułe < 30mA;
  • średnioczułe 30 - 500mA;
  • niskoczułe > 500mA.

Kolejną ważną kwestią jest wykrywanie rodzaju prądów upływu, co sprawia, że w sprzedaży dostępny są wyłączniki różnicowe w typie:

  • AC — prąd przemienny sinusoidalny;
  • A — prąd przemienny sinusoidalny, prąd sinusoidalny wyprostowany jednopołówkowo i impulsowy;
  • B — to samo, co w przypadku typu A plus dodatkowo prąd stały.

Poza wymienionymi wyżej parametrami warto wziąć pod uwagę również fakt, że wyłącznik różnicowoprądowy może mieć wbudowane dodatkowo zabezpieczenie nadprądowe (RCBO) lub nie posiadać tego zabezpieczenia (RCBB).

Dlaczego warto kupić różnicówkę z sklepie zpradem.pl? Przede wszystkim dlatego, że w naszej ofercie znajdują się wyłącznie wysokiej jakości urządzenia, które pochodzą od renomowanych producentów. W związku z tym to właśnie u nas można kupić wyłącznik różnicowoprądowy Eaton, Schneider, czy Siemens, a wszystkie bezpieczniki dostępne są w naprawdę atrakcyjnych cenach. Ile wynosi cena wyłącznika różnicowoprądowego? Oczywiście jest ona uzależniona od parametrów urządzenia oraz konkretnej marki, jednak w naszej ofercie można znaleźć zabezpieczenie różnicowe w cenie od około 50 do ponad 3 tys. złotych. Te ostatnie to wyłączniki różnicowe dedykowane do rozbudowanych instalacji, w których płynie prąd o naprawdę wysokim natężeniu. Warto również podkreślić, że naszym klientom oferujemy nie tylko fachowe doradztwo w zakresie doboru różnicówek oraz innej aparatury elektrycznej, ale także sprzedaż hurtową i detaliczną. W przypadku większych zakupów dostępne są także atrakcyjne zniżki oraz rabaty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium